Άρης... να γουστάρεις! Ισοπέδωσε τη Νεπτούνας στην πρεμιέρα του "Last 32" του Eurocup

Με επιβλητική νίκη επί της Νεπτούνας με 84-58 έκανε πρεμιέρα ο Άρης στο "Last 32" του Eurocup, συντρίβοντας τη Λιθουανική ομάδα από την πρώτη κιόλας περίοδο (25-5) στο κατάμεστο "Nick Galis Hall".
Οι φίλοι των «κιτρίνων» που γέμισαν ασφυκτικά τις εξέδρες απόλαυσαν μία εξαιρετική ευρωπαϊκή παράσταση από την ομάδα τους, δημιουργώντας υπέροχη ατμόσφαιρα και αποθεώνοντας τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη που ήταν σαρωτικοί στο παρκέ.
Ο Άρης «καθάρισε» την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, σπάζοντας μάλιστα και κάποια ρεκόρ με τις επιδόσεις του σε άμυνα και επίθεση, ενώ πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 24 πόντων (46-22), έχοντας μετατρέψει το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο, κυρίως λόγω της υποδειγματικής του άμυνας. Από κει και έπειτα δεν άλλαξε κάτι με τους «κίτρινους» να κάνουν… πάρτι και να παίρνουν με άνεση και εμφατικό τρόπο την πρώτη τους νίκη στη φάση των "32" της διοργάνωσης.
Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γουάιτ και ΜακΝιλ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Χάγκινς και Γουότερς.
Ο αγώνας
Το ξεκίνημα του Άρη στο παιχνίδι ήταν ονειρεμένο! Η Νεπτούνας πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα, όμως οι «κίτρινοι» πήραν γρήγορα προβάδισμα με 6-2. Οι Λιθουανοί απάντησαν με τρίποντο, όμως κάπου εκεί… σταμάτησαν. Ο Άρης με ένα εντυπωσιακό σερί 19-0, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με διαφορά 20 πόντων (25-5), ισοπεδώνοντας την αντίπαλό του που έδειχνε να τα έχει χαμένα. Ο Μακ Νιλ από το πρώτο δεκάλεπτο έφτασε τους 10 πόντους, ενώ το πάθος όλων των παικτών του Πρίφτη στην άμυνα ξεχείλιζε.
Ο Άρης μπήκε με την ίδια αποφασιστικότητα και στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερί 6-0 στο ξεκίνημα έφτασε στο +26 (31-5), με επιμέρους σκορ 25-0. Ο Μαζέικα πέτυχε τρίποντο για το 31-8 κι έτσι η Νεπτούνας σκόραρε μετά το 6-5 στα 2:30. Βρήκε δηλαδή στόχο μετά από 10,5 αγωνιστικά λεπτά! Στη συνέχεια άρχισε να βρίσκει λύσεις επιθετικά και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως ο Άρης ήταν σταθερός. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 46-22 και τον Άρη να είναι εξαιρετικός με τρομερή άμυνα και με διαφορά 24 πόντων που ήταν αποτέλεσμα της αποτελεσματικότατης εμφάνισής του. ΜακΝιλ και Γουάιτ είχαν τους 26 από τους 46 πόντους του Άρη. Από 13 έκαστος.
Η Νεπτούνας μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 4-13 μείωσε στους 15 (50-35). Ωστόσο με τον Γουότερς να δίνει λύσεις και τον Γιούιν να χάνει διαδοχικά τρίποντα, ο Άρης ανέβασε και πάλι τη διαφορά με σερί 8-0 (58-35). Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 63-44, με τον Άρη παρότι δεν ήταν τόσο καλός όσο στο πρώτο ημίχρονο, να διατηρεί τη διαφορά σε επίπεδα 20 πόντων.
Από εκεί και μετά η τελευταία περίοδος έμοιαζε με τυπική διαδικασία. Οι παίκτες του Πρίφτη δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, ο κόσμος δεν σταμάτησε να φωνάζει και η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα καθ' όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου (66-48 στο 33', 72-52 στο 36'). Το τελικό 84-58 έδωσε μια σπουδαία νίκη στον Άρη, ο οποίος ξεκίνησε με το... δεξί το «ταξίδι» του «Last 32» του Eurocup.
Τα δεκάλεπτα: 25-5, 46-22, 63-44, 84-58
Άρης: Ξανθόπουλος 6(2τρ, 6ασ), Πελεκάνος 2, Φλιώνης, Γουάιτ 19(1τρ, 5ρ), Γουότερς 9(1), Ζάρας 9(1/5τρ), Χάγκινς 8(7ρ), Κοέν 2(5ρ), Μούρτος 5(1), Σίμτσακ 6, ΜακΝιλ 18(4/4τρ)
Νεπτούνας: Γιούιν 13(3/7τρ), Σίκσνιους, Μαζέικα 11(2/6τρ, 5ασ), Γκιρντζιούνας 6, Μπέιντερ, Σαρακάουσκας 3(1), Ζαβάτσκας 6(2), Γκραντ 8(5ρ), Μπιρούτα 11(1), Μπουτκεβίτσιους